Zadbaj o bezpieczeństwo swoich plików
W dzisiejszym świecie informacje bywają kluczowym zasobem, który decyduje o sukcesie lub porażce. Codziennie podczas pracy tworzymy i przetwarzany niezliczoną ilość danych, które następnie przechowujemy na naszych elektronicznych urządzeniach.
Niestety czasami może spotkać nas niemiła niespodzianka, gdy nasz sprzęt nagle zniknie, lub po prostu przestanie działać, a my stracimy wszystkie nasze pliki. Oczywiście nie dotyczy to tylko danych służbowych, ale tak samo zdjęć z wakacji, czy filmu z naszym ukochanym pupilem.
Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednio dbać o bezpieczeństwo swoich cyfrowych informacji, aby zawsze były dla nas dostępne wtedy, kiedy akurat będziemy ich potrzebować. Kopie zapasowe mogą nas również uratować gdy przez przypadek usuniemy nie ten plik co trzeba lub po godzinach żmudnej pracy nad raportem stwierdzimy, że wersja sprzed weekendu jednak miała więcej sensu.
Wystarczy przemyśleć prostą strategię bezpieczeństwa danych, a następnie wykonać kilka prostych czynności, aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencji nagłej utraty plików.
Chmura na dobry początek
Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym zabezpieczyć się przed utratą informacji jest skorzystanie z dobrodziejstw wszechobecnej chmury.
Aktualnie większość dostępnych na rynku rozwiązań oferuje jakąś możliwość synchronizacji danych z zewnętrznymi serwerami. Oprócz tego można skorzystać z dobrze znanych już chmurowych dysków do przechowywania plików takich jak Google Drive, Microsoft OneDrive lub Dropbox. Takie rozwiązanie nie tylko zdejmuje z nas odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych plików, ale również pozwala na prostą ich synchronizację pomiędzy wszystkimi naszymi urządzeniami.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne. Po pierwsze nie wszystkie dane można w ten sposób przechowywać. Po drugie mimo wszystko istnieje prawdopodobieństwo, że w skutek pechowego zbiegu okoliczności utracimy swoje przechowywane w chmurze pliki. Oczywiście im większy dostawca tym to ryzyko jest mniejsze, jednak niestety nie możemy o tym zapominać.
Dodatkowo należy pamiętać, że przy korzystaniu z rozwiązań chmurowych raczej nie mamy wpływu na to jak oraz gdzie fizycznie przechowywane są nasze dane. Właśnie dlatego warto zainteresować się sposobami na zabezpieczenie ich we własnym zakresie i do tego właśnie służą nam kopie zapasowe.
Czym jest kopia zapasowa?
Kopia zapasowa to tak naprawdę każde zdublowanie informacji przechowywane na innym nośniku niż pierwotny. W prostych słowach zgranie ważnej prezentacji z komputera na pendrive to również kopia zapasowa, ale lepiej podejść do tego w sposób bardziej przemyślany i uporządkowany.
Na początek warto przemyśleć jakie informacje przechowujemy na jakich urządzeniach i które z nich są dla nas najistotniejsze oraz które z nich są wyjątkowo wrażliwe np. ze względu na ich poufność. Po wstępnej weryfikacji naszego cyfrowego skarbca informacji możemy zabrać się za planowanie strategii bezpieczeństwa danych.
Gdy ustalimy już co chcemy zabezpieczyć musimy wyposażyć się w nośniki, które nam to umożliwią. Najlepiej sprawdzą się zewnętrzne dyski twarde, które obecnie z łatwością można nabyć w każdym sklepie z elektroniką za naprawdę przystępną cenę. W miarę naszych możliwości powinniśmy wybierać dyski SSD, które zapewniają zdecydowanie szybszą pracę niż standardowe dyski HDD kosztem pojemności. Najważniejsze, aby przed zakupem upewnić się, że dany nośnik jest kompatybilny z naszym urządzeniem.
Jeśli przechowujemy bardzo duże ilości danych np. materiały wideo lub zdjęcia warto zainteresować się macierzami dyskowymi, które jednocześnie oferują bardzo dużą przestrzeń na dane i mechanizmy automatycznego ich dublowania. Macierze RAID, bo o nich tutaj myślę to średnich rozmiarów urządzeniach posiadające
Dobrym rozwiązaniem mogą być też dyski sieciowe, których producenci często dołączają do nich specjalne oprogramowanie umożliwiające automatyzację procesu wykonywania kopii zapasowych naszych urządzeń. Dyski sieciowe to nic innego jak zewnętrzne dyski twarde lub macierze RAID, które podłączamy do naszej domowej lub firmowej sieci, dzięki czemu nie musimy ich każdorazowo podłączać przewodem do urządzenia, z którego akurat chcemy zgrać dane.
Gdy zaopatrzymy się we wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do wykonania kopii zapasowej możemy zabrać się do pracy. W pierwszej kolejności najlepiej skopiować z urządzenia na zewnętrzny nośnik najbardziej istotne dla nas pliki tak, aby istniała więcej niż jedna ich kopia. W przypadku plików wyjątkowo wrażliwych warto rozważyć szyfrowanie nośnika, który posłuży nam za kopię zapasową.
W następnych krokach możemy zastanowić się, które z plików już przechowywanych w chmurze chcielibyśmy posiadać też fizycznie na własnych nośnikach i zająć się nimi. W przypadku zgrywania danych na zewnętrzne nośniki warto wypracować jasną strukturę katalogów, które pozwolą nam w przyszłości łatwo odnaleźć to, czego akurat będziemy szokować.
Taki mechanizm postępowania powinniśmy zastosować do wszystkich naszych istotnych plików na wszystkich urządzeniach. Jeśli chcemy pójść o krok dalej możemy zainteresować się rozwiązaniami umożliwiającymi wykonanie pełnej kopii zapasowej wszystkich danych zgromadzonych na danym urządzeniu, aby łatwo móc je przywrócić w przypadku utraty lub uszkodzenia sprzętu. Zależnie od producenta i oprogramowania, z którego korzystamy inaczej będzie wyglądał proces wykonywania kopii bezpieczeństwa.
Natomiast wszystkie urządzenia Apple mają takie rozwiązania wbudowane od razu po wyjęciu z pudełka. Dzięki czemu nasze dane mogą być zawsze bezpieczne niezależnie od poziomu naszej wiedzy technicznej. Dodatkowym atutem jest oszczędność czasu, który w innym przypadku musielibyśmy poświęcić na administrowanie naszymi danymi.
Kopie zapasowe iOS
W przypadku urządzeń mobilnych Apple istnieją przynajmniej dwa sposoby na kompleksowe zabezpieczenie swoich danych.
Po pierwsze warto włączyć kopie zapasową iCloud, która powinna być aktywowana domyślnie podczas konfiguracji nowego urządzenia. Więcej informacji na temat tego mechanizmu przeczytasz w artykule pomocy Apple.
To rozwiązanie pozwala na automatyczne synchronizowanie danych z twojego iPhona i iPada do chmury Apple gdzie w sposób zaszyfrowany są przechowywane. W przypadku uszkodzenia lub zakupu nowego urządzenia możemy je przenieść w sposób w pełni zautomatyzowany na inny sprzęt. Dzięki temu nie tylko nie stracimy naszych zdjęć i plików, ale także zainstalowanych aplikacji i danych przez nie przechowywanych oraz wszelkich systemowych ustawień.
Oprócz tego istnieje możliwość ręcznego wykonania kopii zapasowej urządzenia na komputer Mac lub PC.
Kopie zapasowe MacOS
Komputery Mac posiadają genialny systemowy mechanizm pozwalający na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych o nazwie Time Machine. Rozwiązanie cyklicznie wykonuje zrzuty danych z naszego komputera na wybrane nośniki zewnętrzne.
To rozwiązanie nie tylko pozwala nam odzyskać zawartość urządzenia w przypadku jego uszkodzenia lub utraty, ale również na “wyciągnięcie” dowolnego przechowywanego pliku w wersji z dowolnego momentu przeszłości do teraźniejszości. Mimo, że może brzmieć to skomplikowanie w praktyce pozwala za pomocą kilku kliknięć odzyskać starą wersję wybranego pliku lub nawet jego część bez konieczności ingerencji w całokształt naszych danych.
Więcej o tym jak skonfigurować Time Machine na swoim Macu przeczytasz w artykule pomocy Apple.
Jedna kopia to nie kopia
Na sam koniec chciałbym jeszcze wspomnieć, że w kwestii kopii zapasowych należy kierować się pewną bardzo ważną zasadą:
„Two is one and one is none”
W tej prostej maksymie kryje się wielka mądrość, ponieważ technologia lubi płatać figle i nawet najlepsza strategia bezpieczeństwa nie zadziała jeśli, którykolwiek z jej ogniw zawiedzie. Dlatego staraj się wykonywać kopie zapasowe w największej możliwej liczbie, szczególnie w przypadku najbardziej istotnych plików. Wykorzystuj wszystkie dostępne rozwiązania od chmury przez kopie na dyskach zewnętrznych i duplikowanie danych na różne urządzenia.
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu swoich informacji skontaktuj się z nami!